Zamek do drzwi zewnętrznych. W jaki sposób dobrać należyty model?

Last modified date

Sprawdź, jak nabywać zamek do drzwi wejściowych. Pamiętaj, że drzwi wejściowe powinny posiadać jeden centralny zamek wpuszczany w drzwi a także drugi – dodatkowy, zamocowany na skrzydle bądź w jego wnętrzu. Centralny zamek, który ma rygle w paru miejscach na obwodzie skrzydła, jest montowany fabrycznie. Właściwie nie odnajdziemy go w sklepie. Możemy z kolei zakupić wkładkę lub wierzchni zamek.

Drzwi zewnętrzne muszą mieć przynajmniej dwa pewne zamki – jeden centralny, obsługujący mechanizm ryglowania, ulokowany w środku skrzydła, a także drugi wierzchni – przykręcony do drzwi od strony przedpokoju. Czasem dodaje się ponadplanowe wierzchnie zamki, przeważnie jednak nie więcej niż dwa. Zamek centralny obsługujący wiele punków ryglowania po obwodzie skrzydła jest zainstalowany fabrycznie w skrzydle oraz jego samodzielna instalacja nie jest na ogół możliwa (czasami można dokupić i wstawić taki zamek, jednak tylko do konkretnego modelu drzwi). Wszystkie zamki znajdziesz w tym miejscu.

drzwi

Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Samemu kupić i zamontować możesz centralny zamek ryglujący drzwi wyłącznie w jednym punkcie, zatem typowy, jedno- wentylacja z odzyskiem ciepła paroryglowy zamek wpuszczany. We wszystkich rodzajach zamków centralnych można natomiast wymienić samą wkładkę bębenkową. Nabywając zamek – bez względu na to, czy będzie to zamek środkowy, czy wierzchni – trzeba wiedzieć, czy jest potrzebny lewy (do skrzydeł lewych), czy też prawy (do drzwi prawych).

Wkładka – serce zamka. Możesz ją wymontować po czym zastąpić nową, jeżeli się zepsuje albo stracisz klucz. Wkładki posiadają klasę 0, 1 bądź 2. W domach warto stosować te o klasie 2, albowiem one są najlepiej zabezpieczone przed rabusiami. Najlepsze z wkładek mają wewnątrz hartowane bolce uniemożliwiające ich rozwiercenie i zapadki które utrudniają posłużenie się wytrychem. Wkładki dobiera się adekwatnie do grubości drzwi. Normalnie ma ona długość od 28 do 90 mm. Niektóre wkładki do zamków są sprzedawane wraz z tak zwanym kluczem przekodowującym. Kiedy stracisz klucze, rezerwowy nie dość, iż pozwoli dostać się do mieszkania, to dodatkowo przeprogramuje wkładkę.

Adresy sklepów proponujących opisane produkty otrzymasz wpisując w wyszukiwarkę frazę: Gerda Warszawa.

admin