Last modified date

Stosowane od lat żarówki żarnikowe i halogenowe stosowane są coraz rzadziej. Co raz większą popularność zyskuje za to oświetlenie określane jako ledowe. Jest ono nie tylko dużo bardziej trwałe od tych stosowanych dotychczas rodzajów oświetlenia, ale ma także o wiele więcej możliwości wykorzystania. Stąd zwiększająca się popularność oświetlenia LED.

Na samym początku diody LED stosował tylko przemysł elektroniczny. Dopiero znacznie później zaczęto jest stosować jako źródło oświetlenia. Stało się to możliwe dzięki zwiększeniu mocy diod. Dzisiaj oferta diod jest bardzo szeroka. Kupić można nie tylko pojedyncze żarówki LED, ale również moduły i taśmy. Można wybierać także ich moc, barwę emitowanego światła, a przede wszystkim można oszczędzać energię elektryczną. Zaletą oświetlenia tego rodzaju jest również możliwość oświetlenia miejsc, które zwykłymi żarówkami nie mogły zostać oświetlone między innymi z uwagi na trudności z montażem. Odkąd w sprzedaży pojawiły się taśmy LED można oświetli tak naprawdę każdy zakamarek w swoim domu. Taśma LED nie będzie jednak świeciła samoistnie. Trzeba jej zapewnić prąd, a do tego niezbędne są zasilacze do taśm LED – sprawdź zasilacze. Kupując zasilacze do taśm LED ,powinno się uwzględnić długość kupionej przez nas taśmy.

taśma led

Autor: Michael Dorausch
Źródło: http://www.flickr.com

Oświetlenie LED może być wykorzystywane także jako oświetlenie zewnętrzne. Podobnie, jak stosowane wewnątrz budynków oświetlenie LED do oświetlenia na zewnątrz konieczny jest zasilacz. Do oświetlenia zewnętrznego jednak nie wolno stosować takich samych zasilaczy. Stawiając znajdujące się na zewnątrz oświetlenie LED, powinno się zakupić zasilacz modułowy wodoodporny.

Wspomniany zasilacz modułowy wodoodporny okaże się przydatny się także wtedy, kiedy będziemy chcieli użyć taśm LED do oświetlenia łazienki, a więc pomieszczenia, w którym panuje niemała wilgotność, a przy tym zachodzi ryzyko, że zasilacz zostanie spryskany wodą – zobacz zasilacze . Tego typu moduły mają specjalną obudowę, która chroni je przed wodą. Są niezwykle szybkie i proste w montażu. Dodatkowo posiadają elementy, które zapewniają ochronę przed przeciążeniem i zwarciem. Popularność oświetlenia LED nieustannie wzrasta, być może w niedługiej przyszłości używane dotąd żarówki znikną z naszych domów zupełnie. Przypuszczalnie tak właśnie będzie.

Źródło: więcej ofert.

admin