Wpływ światła na klimat w domu. Które oświetlenie będzie pasowało do konkretnych miejsc?

Last modified date

Światło w mieszkaniu to nie jedynie konieczność, ale również część wystroju. Nie wszyscy zapewne są tego świadomi i dosyć luźno podchodzą do tego tematu. Nie zdając sobie z tego sprawy, doprowadzamy tym samym do sytuacji, w jakiej mieszkanie staje się jakby trochę bez wyrazu. Co możemy zrobić by tą sytuacje zmienić? W jaki sposób zrobić właściwy nastrój w naszym lokum?

Po pierwsze ważna jest barwa światła. Przekłada się ona na komfort domowników, tym bardziej jeśli sporo czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu. To czy światło ma ciepły czy zimny kolor posiada wielki wpływ na nasz nastrój. Jeszcze jakiś czas temu cieplejsza barwa światła była zarezerwowana dla klasycznej żarówki, natomiast lampy typy LED lub świetlówki emitowały zimniejsze światło.

konstrukcja led

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

To się już na szczęście zmieniło obecnie mamy pod tym względem całkiem spore możliwości wyboru. Oświetlenie ciepłe powoduje, iż łatwiej jest oddać relaksowi, uspokaja nas, odpręża jak również w pozytywny sposób nastraja. Im barwa światła bardziej ciepła, tym dane miejsce wydaje się przytulniejsze. Zimniejsze światło natomiast jest dobre do pracy, pobudza, dobrze wpływa na umiejętność skoncentrowania się.

Jeżeli chodzi o światło właściwe do danego typu pomieszczeń, to dla przykładu w łazience bardziej odpowiednie będzie światło najbardziej zbliżone do białego. W trakcie montażu trzeba wykorzystać zasilacz IP67, najlepiej z wodoodporną obudową, która będzie odpowiednia na wilgotne warunki – sprawdź zasilacze modułowe. W tym pomieszczeniu przyda się kilka mniejszych lampek LED, by mieć możliwość oświetlić konkretne miejsce w łazience, takie gdzie tego potrzebujemy, bez konieczności palenia światła w całej łazience. Warto przy lustrze, czyli tam gdzie robimy makijaż, założyć lampki, jakie mają jak najwyższy wskaźnik oddawania barw. Wartość taka opisywana jest przez symbol Ra i z reguły im wyższa jest ta wartość tym lepiej.

W kuchni warto zamontować oświetlenie LED o cieplejszej barwie do tego zasilacz 12V sprawi się dobrze (sprawdź zasilacze modułowe 12V). Cieplejsza poświata sprawi, iż jedzenie będzie prezentowało się o wiele lepiej.

Jeżeli masz ochotę poznać większą ilość informacji na ten temat – odsyłam do strony www, ponieważ odnajdziesz tam dokładne dane, które wyjątkowo Cię zafascynują.

W pokoju gościnnym natomiast warto mieć światło górne jaśniejsze, jak również lampy stojące z cieplejszym światłem. To przecież w salonie często oddajemy się relaksowi, ale też przyjmujemy gości. Warto zrobić tam miły, przyjemny klimat.

Artykuł: przeczytaj więcej.

admin