Przywitaj zimę z uśmiechem – poznaj kapitalny sposób na chłód!

Last modified date

Zima to nieznośny okres dla zmarzluchów.
Zazwyczaj mamy wtedy ochotę schować w ciepłym domu i z ciepłą herbatą usiąść do naszej ulubionej lektury albo do wybranego filmu. Ale czy zima musi być taka „zimna”?

Przekonaj się, co możesz uczynić, by zabezpieczyć się przed przenikliwym chłodem.

sweter

Autor: Evelyn Hill
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje wiele patentów na zabezpieczenie przed mrozem. Możemy pić dużo rozgrzewających płynów, schronić się przed nim w domu. Ale najlepszym pomysłem jest odpowiednie ubranie.

Wełna – świetny sposób na zimę!

Wełna jest naturalnym włóknem pochodzącym z sierści zwierząt.Pozyskujemy ją na przykład od kóz, owiec, lam, wielbłądów czy królików. Ze względu na swoiste właściwości włókna, wełna jest wykorzystywana do wyrobu wysokiej jakościtkanin, dzianin albo włóknin. Wełna była znana od czasów starożytnych.

Sprawdź, czy spodoba Ci się proponowana oferta (https://www.tborkowski.pl/). Oferujemy produkty dopasowane do osobistych oczekiwań. Nie czekaj i dowiedz się, w jaki sposób pracujemy.

Ta znakomitej jakości jest bardzo miękka, puszysta i wyróżnia się cienkimi włóknami, które mają długość od 4 do 12 cm. Taką niebywałą wełnę pozyskuje się z okrywy włosowej owiec rasy merynos. Natomiast z włosia kóz kaszmirskich uzyskuje się następny znamienity gatunek wełny tj. kaszmir. Grubsza wełna jest pozyskiwana z włosia owiec długowełnistych i nizinnych. Włókno wełny pochodzącej od tych zwierząt może osiągać długość aż do 40 cm. Dzianina wełniana jest doskonałym zabezpieczeniem przed zimnem.

Wełna gotowana: co to takiego?

Jeśli w swej garderobie masz berety, szaliki czy swetry, najprawdopodobniej są one wykonane właśnie z gotowanej wełny. Wełna gotowana (inaczej wełna parzona) różni się od tradycyjnej wełny tym, że jest bardziej zbita. Dlaczego? Dlatego, iż została wcześniej poddana obróbce termicznej i w związku z tym skurczyła się. W trakcie obróbki wełna traci ok. 20-30% swojej objętości! Dzięki temu wełna gotowana jest znacznie cieplejsza, znakomicie zdaje egzamin w chłodne dni. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, jest w mniejszym stopniu podatna na zabrudzenia i co ważne nie powoduje reakcji alergicznych, takich jak: swędzenie czy dokuczliwa wysypka.

Jakie jeszcze zalety ma parzona wełna?

sweter z wełny

Autor: McArthurGlen Designer Outlets
Źródło: http://www.flickr.com

W odróżnieniu od normalnej wełny jest miękka, szalenie przyjemna w dotyku. To elastyczny, mięsisty oraz lejący materiał, bardzo często wykorzystywany w krawiectwie.
Ponadto – oprócz tego, że fantastycznie chroni przed chłodem, z powodu swego składu, dzianina wykonana z gotowanej wełny jest przewiewna, pozwala oddychać naszej skórze.
Z wełny parzonej powstają również świetne sukienki, garsonki, tuniki, płaszcze i kurtki na zimę.
By mieć pewność, że nasz wełniany płaszcz tudzież kurtka należycie ochronią nas przed mrozem warto je uprzednio ocieplić.
Z gotowaną wełną, każdy zmarzluch przywita zimę z radością!

admin