Praktyczne sposoby oświetlania nie tylko nowatorskich wnętrz.

Last modified date

Oświetlenie to często ostatni etap wykończenia domu lub mieszkania. Jego wybór ma jednak istotny wpływ na ostateczny wygląd i charakter pomieszczeń. Pierwszym pomieszczeniem, które widzimy zaglądając do czyjegoś mieszkania lub domu to korytarz. To jak ono wygląda, dużo mówi o jego domownikach. Pierwsze na co rzucamy oczy, to najczęściej kolor ścian i podłoga, później meble i wszelkie dodatki i zdobienia, jak choćby oświetlenie.

W odróżnieniu od tradycyjnych wystrojów pomieszczeń, gdy w przedpokoju górowało główne światło górne, dziś decyduje się na bardziej wyszukane metody oświetlenia.

aranżacja i oświetlenie wnętrz

Autor: jseliger2
Źródło: http://www.flickr.com
W sklepach i marketach wnętrzarskich uzyskamy pełnorozwiązań. Kiedy chcemy mocno oświetlić ciemny i długi korytarz, możemy postawić na coraz bardziej znane, podwieszane sufity, ozdobione listwami LED lub pojedynczymi lampkami. Tradycjonaliści postawią zapewne na oświetlenie górne, ale już nie w postaci pojedynczego abażuru, a bardziej metalowego żyrandolu z kilkoma lampkami LED, ustawionymiw różne strony mieszkania. Jeśli natomiast planujemy bardziej ozdobić ścianę w postaci, choćby imitacji cegły, nieodzowne okażą się nowoczesne kinkiety do przedpokoju- zobacz: nowoczesne kinkiety do przedpokoju. Spośród nich mamy do wyboru zwykłe, metalowe kinkiety z oświetleniem jednostronnym, np. wyłącznie w górę, lub obustronnym – z naświetleniem jednocześnie góry i dołu ściany.
Co równie ciekawe, takie nowoczesne kinkiety do przedpokoju znajdą zastosowanie również w sypialni w formie oświetlenia nad łóżko, oświetlenia ciekawego obrazu lub toaletki. Do bardziej klasycznych sypialni proponowane są natomiast stylowe lampki nocne , które podkreślą charakter pomieszczenia (lampki nocne). Często występują one w wersji stojącej, z użyciem na kastlik lub stolik (zobacz stylowy stolik kawowy) nocny. Stylowe lampki nocne znajdą swoich zwolenników pośród ludzi lubiących bogactwo i przepych, podkreślając tym luksusowy charakter swoich pomieszczeń.

oświetlenie w pokoju

Źródło: pixabay.com
Wracając jednak do nowych i funkcjonalnych rozwiązań, przejdźmy do kuchni. Uwzględniając, że jest to najczęściej używane przez domowników pomieszczenie, królują w nim ledy: przy górnym oświetleniu, w formie lamp nad stołem albo też w formie tzw. oświetlenia podszafkowego – perfekcyjne do oświetlenia blatu przy przyrządzaniu wieczornych posiłków. A skoro o nim mowa, warto dostrzec, że coraz częściejw tym miejscu stosowane jest również gniazdo podszafkowe (skleposwietlenie.pl/lampy-podszafkowe/5305-gniazdko-podszafkowe-trojkat-dostepne-od-reki.html).

Uwzględniając, że współcześnie coraz więcej kuchni zastępują aneksy łączone z salonem, blaty przy meblach są głównym miejscem przyrządzania wszelkich potraw. Stąd bardzo użyteczne jest teraz gniazdko podszafkowe, które w połączeniu z podszafkową listwą LED pozwoli nam na spokojne gotowanie albo pieczenie, bez przeszkadzania pozostałym domownikom, np. w oglądaniu TV.

admin