Last modified date

Czy wiecie Państwo, że w XVII w w Wielkiej Brytanii otwory okienne specjalnie zamurowywano, aby uniknąć podatku obciążającego właścicieli budynków? Dopiero gdy w 1851 roku podatek zlikwidowano, Anglicy postanowili je na nowo stawiać i upiększać. Tym sposobem, aby lepiej oświetlić wnętrze, w XIX wieku powstały wiktoriańskie okna wykuszowe. Ustawiano przy nich ławeczki, które były najlepszym miejscem, żeby spocząć i patrzeć na widoki.

duże okna

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com
Nie bez przyczyny używa się sformułowania „okno na świat”. Wszak pierwszą rzeczą, jaką często robimy po przebudzeniu, jest spojrzenie na widok za oknem. Ale od tego w jakim humorze rozpoczniemy dzień zależy nie tylko wspaniały widok za oknem, ale i dekoracja okna.

W sprzedaży znajdziemy wiele elementów, które przydadzą się do aranżacji okien. Sięgajmy śmiało po dodatki, takie jak szykowne chwosty itp., dzięki którym okno nabiera wiele szyku. Wdzięczną dekoracją może też być zawieszka na okno. To może być dziergany, wykrochmalony kwiat, szklane kryształki, które cudownie migoczą w słońcu lub papierowa wycinanka. Wiosna jest taka inspirująca! Tendencji i mód w ozdabianiu okien (żaluzje warszawa) jest wiele, toteż należy nieco się zastanowić zanim podejmiemy decyzję. Im bardziej pokaźne okna, tym ich dekoracja będzie miał większy wpływ na resztę pomieszczenia. Firanki mogą być gładkie lub z wzorem. Gdy pokój nie jest zbyt jasny, skupmy się na firankach bardziej delikatnych i wpuszczających do wnętrza więcej światła. Można je na wszystkie sposoby podpinać dopasowując do dostępnego miejsca, indywidualnych upodobań i co ważne ilości światła wpadającego do wnętrza.

okna

Autor: Carodean Road Designs
Źródło: http://www.flickr.com
W kwestii wyboru zasłon kierujmy się własnym gustem. Dopasujmy je kolorystycznie do pomieszczenia, aby całość pięknie się prezentowała. Natchnienia do zmian szukajmy w sieci i gazetach poświęconym urządzaniu wnętrz.
W końcu do naszych drzwi zawitała wiosna. Nadszedł więc czas na wiosenne aranżacje. Zrezygnujmy z zimowej monotonii w naszych wnętrzach i wprowadzamy do nich świeży powiew wiosny. Zacznijmy od okien.

admin