Oświetlenie LED, jako pewność solidnej jakości. Czy także posiadasz tego typu oświetlenie czy stale nie możesz się zdecydować? Zobacz, że warto

Last modified date

To już staje się powszechne, taśmy LED są coraz bardziej popularne. Coraz więcej ludzi wybiera właśnie takie rozwiązanie, gdy wymagane jest dobre oświetlenie w domu czy w ogrodzie. Na te potrzeby reaguje rynek, bo pojawia się coraz więcej różnych modeli taśm LED. Wspólną cechą wszystkich tego typu taśm jest niesamowita elastyczność, jaka umożliwia cięcie je nożyczkami. Niezwykle poważną zaletą jest także samoprzylepne podłoże.

taśmy LED

Autor: Eliot Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów taśm LED, jeśli więc chcemy wybrać najbardziej odpowiednią należy przede wszystkim sprawdzić parametry świetlne, jakość oraz niezbędne atesty CE i ROHS. Są one nieodzowne, jeśli mówimy o najlepszych jakościowcach taśmach LED. Warto wiedzieć, że taśmy LED gorszej jakości, czyli również tańsze, mimo obiecywanej żywotności (nawet do pięćdziesięciu tysięcy godzin) są bardzo podatne na przepalanie lub choćby osłabianie jasności oświecenia po latach albo nawet miesiącach użytkowania. Niezbędnym działaniem jest też, aby zastanowić się nad przeznaczeniem taśmy. Czemu to takie ważne?

ciekawa lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Otóż, od miejsca zastosowania zależy wiele, na przykład niezbędna jasność diod, konieczność stosowania profilu do LED, szczelność czy barwa światła. Do oświetlenia funkcjonalnego, czyli schodów albo blatu w kuchni wymagane jest użycie jak najjaśniejszej taśmy LED, odmiennie jest w sytuacji, gdy pragniemy oświetlić coś dekoracyjnie, czyli sufit, ściany czy wnęki. W takiej sytuacji wystarczy taśma o zwyczajnej jakości. Taśmy LED są małe i bardzo elastyczne, z tego względu także wykorzystywane mogą być w miejscach ciężko dostępnych dla innych form oświetleniowych. Możemy więc spotkać się z ich zastosowaniem w prawie każdym pomieszczeniu domu, ale też świetnie się odnajdują w restauracjach, hotelach lub dyskotekach, a także na zewnątrz – ogrody, podświetlenie elewacji, podjazdu. Zresztą, przy pomocy taśm LED jesteśmy w stanie podświetlić półki, wnęki, schody, meble, sufity oraz ściany.

Taśmy LED z klasą szczelności o wartości IP65 (tak zwana taśma LED w silikonie) są najczęściej dobierane do łazienek czy łaźni, generalnie do miejsc, w których występuje podwyższona wilgotność. Dzięki taśmie RGB na przykład, jaka posiada sterownik, jesteśmy w stanie otrzymać kolorowe efekty świetlne, zaprogramować na jeden kolor lub zaprogramować sekwencję zmian kolorów. Taki sterownik najlepiej dobrać w zależności od długości taśmy LED RGB oraz konkretnych potrzeb zastosowania. Do mieszkań standardowo wybierane są w większości przypadków taśmy – polecana oferta taśm nierdzewnych – o barwie białej ciepłej, trochę rzadziej, o barwie białej zimnej.

admin