Na pewno każdy z nas słyszał troszkę o diodach, ale wielu z nas jednocześnie nie zdaje sobie sprawy, o co w tym chodzi. Zobacz, jak to zrozumieć

Last modified date

Aktualnie diody są bardzo popularne, a to z powodu diod LED, co jednakże wiemy na ich temat? Co warto wiedzieć? Przed państwem krótki przewodnik. Dioda jest po prostu dwuzaciskowym elementem elektronicznym, który jest odpowiedzialny za przewodzenie prądu elektrycznego metodą niesymetryczną. Niesymetryczny, to oznacza, iż prąd przewodzony jest mocniej w jednym kierunku niż w innym.

lampka

Autor: kogakure
Źródło: www.flickr.com
Pierwszymi diodami były detektory kryształkowe i diody próżniowe. W dzisiejszych czasach najbardziej popularne i najbardziej powszechne są diody półprzewodnikowe (mselektronik.pl). Są one zrobione z dwóch warstw całkiem odmiennego półprzewodnika, tworzą one wspólnie złącze p-n.

Jeśli szukasz równie ciekawych danych na to zagadnienie, odnajdziesz je na pewno po przejściu na stronę www (https://www.normbud.pl/kategorie/instalacje-kanalizacyjne/rury-i-ksztaltki-zeliwne-bezkielichowe/sml/), zatem nie wahaj się tylko kliknij tutaj.

Istota ich działania odnosi się do przewodzenia prądu w jednym kierunku, jednocześnie blokowanie jego przepływu w odmiennym kierunku. Właściwość takiego typu możemy wykorzystywać do prostowania napięcia przemiennego czy demodulacji sygnałów w odbiornikach radiowych.

Dzięki właściwemu doborowi materiałów i parametrów wytwarzania złącza p-n jesteśmy w stanie zmienić charakterystykę diody. Powoduje to, że może ona modyfikować swoje zachowanie, może zachowywać się w sposób bardziej skomplikowany niż prosty zawór elektryczny. Najlepszym tego przykładem są diody Zenera, jakim poświęcimy kolejną część artykułu. To odmiana diody półprzewodnikowej, natomiast jej najważniejszym czynnikiem jest napięcie przebicia złącza p-n. Jak napięcie jest przekroczone ma miejsce błyskawiczny, gwałtowny wzrost prądu. Kierunek przewodzenia ma zachowanie jak zwyczajna dioda (mselektronik.pl/about-us), natomiast podczas polaryzacji zaporowej jest w stanie przewodzić prąd po przekroczeniu konkretnego napięcia na złączu, jaki jest określany napięciem przebicia.

Przy nie za bardzo sporych napięciach, do około pięciu volt najistotniejszą rolę odgrywa zjawisko Zenera. Jak napięcie będzie rosnąć obserwujemy wpływ zjawiska Zenera, lecz jednocześnie przebicia lawinowego. Kiedy przekraczamy wartość 7 volt istnieje jedynie przebicie lawinowe. Takie napięcie jest w sumie niezależne od przepływającego prądu, zaś zmienia się nie za bardzo mocno przy bardziej znacznych zmianach prądu przebicia. Najbardziej istotne stosowanie diody Zenera to źródło napięcia odniesienia w stabilizatorach, lecz również jest stosowane do przesuwania poziomów napięć. Czasem używany jest jak czynnik zabezpieczający i przeciwprzepięciowy.

admin