Laminaty jako surowce które powstają z połączenia dwóch materiałów

Last modified date

Laminaty to surowce powstające z zestawienia dwóch tworzyw o różnorodnych własnościach mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w jakich składnik wzmacniający jest układany w postaci warstw, pomiędzy jakimi znajduje się napełnienie pełniące rolę lepiszcza.
Trwałość i sztywność laminatu jest wprost zależna od ukształtowania i kierunku ułożenia włókien konstrukcyjnych.

Uwzględniające tę właściwość konstrukcje z laminatów są na ogół o wiele lżejsze i bardziej wytrzymałe od większej części konstrukcji z tworzyw jednorodnych. Poszczególne pokłady impregnowane są w żywicach termoutwardzalnych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W rezultacie otrzymuje się zespolony surowiec, który łączy w sobie wysoką atrakcyjność wzrokową, również odporność. Uniwersalnym naturalnym laminatem jest drewno.

laminaty

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Normalnie występują 3 typy laminatów. Laminaty poliestrowo-szklane powstają z użyciem żywic poliestrowych uzbrajanych matą, czy też tkaniną z włókien szklanych. Drugim wariantem są laminaty epoksydowe. Jednak z racji wysokiej ceny i problemów z kontrolą jakości nie są wykorzystywane w masowej produkcji materiałów laminatowych.

Obecnie niełatwo jest znaleźć rzeczywiście niebanalny materiał. Jeśli masz taki sam problem, to zalecam ten serwis (https://dekorianhome.pl/salon/poznan). Są tam zawarte ekscytujące informacje.

Odstępstwem są konstrukcje szybowcowe, w których konieczna jest dużo wyższa trwałość osiągalna do uzyskania zaledwie przy użyciu kompozytów. Następnym gatunkiem są laminaty epoksydowo-węglowe. Przy ich produkcji zastosowano różne niż szklane włókna konstrukcyjne, są to włókna węglowe.

Odróżniają się niezwykle korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości i nadzwyczaj wielką sztywnością, są jednak stosunkowo niewiele wytrzymałe na uderzenia i czynne obciążenia.

admin