Klosz czy żyrandol? Przeglądamy odpowiednie systemy oświetleniowe

Last modified date

Kiedy chcemy mieć wnętrze w nowoczesnym stylu, jedną z kluczowych kwestii jest dobór właściwego systemu oświetlenia. Najlepszą dla ludzkiego wzroku formą światła są oczywiście promienie słoneczne. Jeśli to możliwe, światło dzienne musi być jak najdłużej wykorzystywane. Jednak korzystanie ze światła pochodzącego ze słońca jest ograniczone, niezbędne staje się zastosowanie oświetlenia sztucznego.

lampa wisząca

Autor: Dimitry B.
Źródło: http://www.flickr.com
Światło płynące z góry wybieramy jako pierwsze, a strategiczne punkty w pomieszczeniach rozświetlamy światłem miejscowym. Oczywiście tylko od nas uzależnione jest to, jak dużo punktów oświetleniowych zdecydujemy się zamontować i jak będą one umiejscowione, jednak pamiętajmy, iż światło, które wybieramy, powinno dobrze grać z mieszkaniem i podkreślać charakter naszego mieszkania. Światło może mieć wpływ na temperaturę i pozwala uwypuklić urodę wyposażenia. Drogie czy tanie lampy sufitowe w pięknym wnętrzu muszą stanowić jego element dekoracyjny.

Z tego powodu decydując się na nie, powinniśmy się zdecydować na wyraziste kształty oraz odbijające światło materiały (metal). Nowoczesne formy zaistnieją w naszych pokojach i będą przyciągały uwagę, lecz tanie oświetlenie sufitowe w niczym nie będzie gorsze. Dobrze jest też pamiętać, iż opuszczone w dół tanie lampy sufitowe będą dawać doskonały efekt, bo snop światła będzie padał dokładnie w to miejsce, które chcemy rozświetlić. Tu dobrze sprawdzą się tanie żyrandole nowoczesne , jakie nastawione są na to, aby nie pochłaniać światła z żarówek, ale je odbijać.

wisząca lampa w salonie

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie, to my sami możemy decydować o tym, jak silne ma być świecące światło, ile żarówek będziemy potrzebować i czy wybieramy duże, tanie żyrandole nowoczesne ze ściemniaczem i wygodnym pilotem (pasujące głównie do przestronnych pomieszczeń jak salon (łóżka tapicerowane nowoczesne( albo jadalnia). Należy pamiętać, że klosze świecące na sufit czy plafony dają światło niezbyt silne, ponieważ odbija się od sufitu. Tanie lampy sufitowe niestety miewają tę wadę, iż pomimo rozłożystego klosza w jasnym odcieniu oraz silnych żarówek, mogą pochłaniać dużo więcej światła. Tanie oświetlenie sufitowe to dobre rozwiązanie jeżeli tylko zapewnia fajne światło, przystosowane do pokoi, jest energooszczędne i posiada pilot i ściemniacz.

admin