Jakiego rodzaju styl odpowiedni do mieszkania?

Last modified date

Dla niektórych Polaków aranżowanie nowego domu nierzadko sprowadza się do kupna kompletu mebli w jak najkorzystniejszej cenie. Nawet jeśli Polak posiada grubszy portfel i zakupuje bardziej ekskluzywne meble, to zwracają głównie uwagę na wykończenie czy jakość mebli, nie zaś na sam projekt.

wnętrze

Autor: Caroline Berkhof
Źródło: http://www.flickr.com
W wielu naszych domach nadal króluje styl mieszczański. Symbolem wyższego statusu są dębowe meble, najlepiej antyki i skórzane kanapy. Do zauważalnej zmiany gustu Polaków przyczyniła się IKEA, propagująca lekki styl, oparty na popularnym na Zachodzie skandynawskim dizajnie. Stosunkowo tanie, minimalistyczne meble z IKEI szybko oczarowały polskich konsumentów. Poza tym był to powiew zachodniego stylu, który stał się bardzo modny, zwłaszcza wśród młodych Polaków.

Naturalnie, szwedzki koncern nie jest dokładnie twórcą trendów w dizajnie, ale typową siecią marketów, która po prostu adaptuje na swoje potrzeby sprawdzone projekty. Jak każda sieciówka, która dystrybuuje meble (więcej: eleganckie meble na damnet.pl) na na rynek masowy, często oszczędza na materiałach. Meble z IKEI, chociaż ładne i wygodne, pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o trwałość.

meble

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy dali się jednak przekonać, że nowoczesny minimalizm może być funkcjonalny i coraz chętniej urządzają swoje mieszkania tak, by nadążać za zagranicznymi. Szukają coraz to nowszych elementów do aranżacji wnętrz (elementy aranżacji wnętrz w ofercie na damnet.pl). Widać wyraźnie,że przestajemy kupować narożne sofy i meblościanki. Zamiast tego zakupując na przykład regały bez tylnej ścianki, które dają wrażenie przestrzenności. Nie boimy się też stosowania białego koloru, który do tej pory kojarzył się głównie ze gabinetem lekarskim.

Coraz częściej też dostrzegamy wagę oświetlenia w mieszkaniu, instalując nowoczesne oświetlenie punktowe, zamiast jednej lampy (warto sprawdzić oświetlenie wiszące nowoczesne dekorian home) na środku sufitu. Montując lampki w różnych puntach przestrzeni domu, nie tylko urozmaicamy wnętrze o element dekoracyjny, jakim jest dizajnerska lampa. Przede wszystkim umożliwiamy sobie swobodne kierowanie oświetleniem i używanie go tam, gdzie jest nam akurat niezbędne, np. przy łóżku, w szafie ściennej.

W ten sposób nie tylko ułatwiamy sobie życie, ale też oszczędzamy energię. O tym, że nowoczesne oświetlenie to stały element dawnego i współczesnego dizajnu, nie należy nikogo przekonywać. Lampa, zaraz po krześle, to podstawowy przedmiot użytkowy, który projektują topowi dizajnerzy.

admin