Jakie żarówki są bezkonkurencyjne? Na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenie do domu?

Last modified date

Nie ma życia bez światła, natomiast sztuką jest wybranie takiego rodzaju oświetlenia, jakie będzie spełniało różne, podstawowe wymogi – jak funkcjonalność, estetyka oraz mały pobór prądu. Dziś mamy tak duży wybór najróżniejszych żarówek i gwintów będących w sklepach, że można pogubić się w tym bogactwie. Jakiego typu więc żarówkę kupić?

żarówka

Źródło: pixabay.com
Sporo osób myśli nad żarówkami energooszczędnymi, na przykład żarówka led g9, obawiając się przy tym, że nie spełni ona swej roli. Nie zapominać natomiast należy o faktach, a te wskazują na to, iż taka żarówka jest w stanie świecić nawet do 100 razy dłużej aniżeli normalna do tego przy mniejszym poborze energii – aż 5 razy mniej energii. W perspektywie dłuższego czasu tego typu inwestycja może zagwarantować oszczędność przeliczaną w tysiącach złotych. Musimy także pamiętać, iż żarówki energooszczędne są nawet w 90% odzyskiwalne, dzięki czemu można dbać o środowisko ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Często żarówki określane są również jako lampy żarowe. Żarówki z drutem wolframowym, przez który płynie prąd elektryczny produkujący strumień światła. Włókno może mieć temperaturę około 2500-3000 K, lecz to właśnie przez to bardzo często takie żarówki krócej pracują. Te tradycyjne żarówki są sukcesywnie wycofywane,

profile led

Autor: LANE Boys RC
Źródło: http://www.flickr.com

bo chłoną sporo energii, są w stanie świecić tylko przez mniej więcej tysiąc godzin. Inny typ – kompaktowe lampy fluorescencyjne, które posiadają najczęściej kształt litery “U” albo spirali. Tworzą z pewnością większą ilość światła aniżeli żarówki normalne przy takim samym poborze prądu. Jednak czas ich nagrzewania jest o wiele dłuższy.

Mogą zużyć od 65 do 80% energii mniej aniżeli zwykła żarówka. Żywotność tego typu świetlówki może wynosić do 15 tysięcy godzin, natomiast należy unikać częstego włączania oraz wyłączania. Idealne natomiast są, jak wcześniej wspomnieliśmy, lampy led. Są one oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Mają o wiele większą żywotność od tradycyjnych żarówek, dużą sprawność, oraz na pewno mniejsze grzanie się, są więc bardzo energooszczędne. Lampy te są znacznie wydajniejsze niż świetlówki kompaktowe, ich czas pracy jest dłuższy, nie mają rtęci oraz zużywają do 80% mniej energii.

Fascynuje Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to odwiedź źródło profil podparapetowy a odkryjesz tam ciekawe informacje, które na długi czas zapadną Ci w pamięć.

Co więcej, ich wygląd jest w stanie zachwycić, ładne profile led nadają się do wielu pomieszczeń.

admin