Jakie wybrać oświetlenie do obiektów przemysłowych? Czy zastanawiałeś się nad tym zagadnieniem?

Last modified date

Hale produkcyjne potrzebują oświetlenia najnowocześniejszego i doskonale zaprojektowanego. Oświetlenie może wspierać wydajność pracowników, powiększać ich bezpieczeństwo jak też wpływać na redukcję liczby wad produkcyjnych. O czym powinno się pamiętać realizując oświetlenie obiektów produkcyjnych? Najważniejszym celem realizacji oświetlenia we wszelkich obiektach produkcyjnych jest zapewnienie poziomu natężenia światła, stosownego dla pracy wzrokowej.

Taki projekt powinien spełniać parę podstawowych założeń. Możemy wyszczególnić: Prawidłowy dobór poziomów natężenia oświetlenia na płaszczyznach roboczych i w otoczeniu miejsca pracy. Zapewnienie odpowiedniej równomierności oświetlenia w polu zadania wzrokowego i bezpośrednim otoczeniu. Osiągnięcie prawidłowego rozkładu luminacji. Zapewnienie stosownego współczynnika oddawania barw. Wybór systemu efektywnego, trwałego jak też łatwego w eksploatacji.

led

Autor: SparkFun Electronics
Źródło: http://www.flickr.com

Należy pamiętać, że oświetlenie przemysłowe LED zależy od powierzchni, w której będzie ono działało. W obiektach przemysłowych stosuje się przeważnie oprawy w rodzaju high-bay, promieniujące zimno-białym światłem. Rozlokowane w regularnych odstępach na całej nawierzchni sufitu zapobiegają powstawaniu obszarów niedoświetlonych (). Jest to ważne z punktu widzenia pracowników, których wzrok, z przyczyn bezpieczeństwa i komfortu pracy, nie powinien być narażony na częste zmiany mocy blasku. Powinno się też zadbać o to, ażeby uniknąć sytuacji w której blask odbija się od maszyn (zobacz koniecznie maszyny stolarskie używane) jak też fragmentów wnętrza rażąc pracowników. Takie zjawisko nazywa się olśnieniem, zaś jego skutkiem jest obniżenie zdolności rozpoznania szczegółów jak też rzeczy. To kolejny element wpływający na bezpieczeństwo i komfort pracy, a także na wydajność pracobiorców. W szczególności, jeżeli wykonują oni działania manualne wymagające koncentracji oraz precyzji.

Dobrze opracowane oświetlenie może także podwyższyć efektywność energetyczną obiektu. Jest to jeden z celów, który firmy jak też zakłady muszą spełnić, żeby sprostać przyszłym a także aktualnym normom ekologicznym. Z tego powodu w oświetleniu przemysłowym wskazane jest stosować oprawy przemysłowe LED z systemami receptorów ruchu oraz pomiarów natężenia światła (poznaj firmę Theus Led). To klucz do realizacji oświetlenia przyjaznego pracownikom, a również nowoczesnego oraz ekologicznego.

admin