Jaki blat wykorzystać – ABC zakupu

Wiele lat w naszych wnętrzach dominowały blaty wyprodukowane z różnorodnego rodzaju laminatów. Trend ten jednak powoli zaczyna mijać, coraz chętniej kupujemy blaty z kamienia. Jakie są plusy takich blatów? Z jakich gatunków kamieni się je produkuje? Naturalny kamień gości obecnie nie tylko w ogrodach, lecz również we wnętrzach naszych mieszkań. W szczególności szybko wszedł on do pomieszczeń kuchennych.

urządzona kuchnia

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz chętniej blaty kuchennych szafek wykonywane będą zwłaszcza z kamienia. Wśród nich znaczną uwagę skupiają blaty granitowe. Dostępne blaty granitowe posiadają liczne plusy. Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe – . Są uodpornione na porysowanie, wilgoć oraz ścieranie. Nadają się nie tylko jako blaty mebli kuchennych, ale także mebli łazienkowych.

Czy prezentowany materiał Cię zainteresował? W takim przypadku sprawdź odmienny pomocny artykuł, który też zawiera interesujące informacje.

Można je stosować na szafkach umieszczonych bardzo blisko kuchenek gazowych, czy elektrycznych. Kamień (strona www), a więc także granit będzie w takim razie materiałem całkowicie niepalnym. To skała, jaka dostępna jest nie tylko w znanym szarym kolorze. Bez trududostaniesz wobec tego blaty w kolorze beżowym, w rozmaitych odcieniach koloru czarnego, a nawet zielone lub błękitne.

blat kuchenny

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust
Kamień naturalny będzie zazwyczaj stosowany nie jedynie do ozdób wnętrz, ale również w budownictwie. Wiele z tych kamieni zbudowanych jest z węglanu wapnia. Węglan wapnia jest materiałem dolomitów, koralu oraz kredy. Węglan wapnia to także budulec kalcytu. W wielu działach budowlanych zazwyczaj wykorzystywany jest wapień. Dzisiaj z wapieni powstają okładziny na ściany na zewnątrz budynków. Chętnie stosują go również artyści rzeźbiący w kamieniu. Sporo skał zbudowanych z wapieni spotkamy na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Gór Świętokrzyskich oraz na Roztoczu oraz Lubelszczyźnie. Materiał ten bardzo szybko ulega erozji oraz wietrzeniu. Wędrując po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej spotkamy z pewnością wapienne ostańce, inaczej wzniosłe samotnie skały, często wyróżniające się ciekawymi kształtami – WKG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.. Niezwykle znaną samotną skałą wapienną jest Maczuga Herkulesa, którą możemy podziwiać w Ojcowskim Parku Narodowym.

admin