Jaki blat wykorzystać – ABC zakupu

Last modified date

Wiele lat w naszych wnętrzach dominowały blaty wyprodukowane z różnorodnego rodzaju laminatów. Trend ten jednak powoli zaczyna mijać, coraz chętniej kupujemy blaty z kamienia. Jakie są plusy takich blatów? Z jakich gatunków kamieni się je produkuje? Naturalny kamień gości obecnie nie tylko w ogrodach, lecz również we wnętrzach naszych mieszkań. W szczególności szybko wszedł on do pomieszczeń kuchennych.

urządzona kuchnia

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz chętniej blaty kuchennych szafek wykonywane będą zwłaszcza z kamienia. Wśród nich znaczną uwagę skupiają blaty granitowe. Dostępne blaty granitowe posiadają liczne plusy. Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe – . Są uodpornione na porysowanie, wilgoć oraz ścieranie. Nadają się nie tylko jako blaty mebli kuchennych, ale także mebli łazienkowych. Można je stosować na szafkach umieszczonych bardzo blisko kuchenek gazowych, czy elektrycznych. Kamień (strona www), a więc także granit będzie w takim razie materiałem całkowicie niepalnym. To skała, jaka dostępna jest nie tylko w znanym szarym kolorze. Bez trududostaniesz wobec tego blaty w kolorze beżowym, w rozmaitych odcieniach koloru czarnego, a nawet zielone lub błękitne.

blat kuchenny

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust
Kamień naturalny będzie zazwyczaj stosowany nie jedynie do ozdób wnętrz, ale również w budownictwie. Wiele z tych kamieni zbudowanych jest z węglanu wapnia. Węglan wapnia jest materiałem dolomitów, koralu oraz kredy. Węglan wapnia to także budulec kalcytu. W wielu działach budowlanych zazwyczaj wykorzystywany jest wapień. Dzisiaj z wapieni powstają okładziny na ściany na zewnątrz budynków. Chętnie stosują go również artyści rzeźbiący w kamieniu. Sporo skał zbudowanych z wapieni spotkamy na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Gór Świętokrzyskich oraz na Roztoczu oraz Lubelszczyźnie. Materiał ten bardzo szybko ulega erozji oraz wietrzeniu. Wędrując po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej spotkamy z pewnością wapienne ostańce, inaczej wzniosłe samotnie skały, często wyróżniające się ciekawymi kształtami – WKG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.. Niezwykle znaną samotną skałą wapienną jest Maczuga Herkulesa, którą możemy podziwiać w Ojcowskim Parku Narodowym.

admin