Jak z pomocą światła powiększyć wizualnie mały salon

Last modified date

Oświetlenie w pokoju dziennym jest jednym z najistotniejszych składników jego aranżacji – spełnia ono zarówno rolę praktyczną, jak i ozdobną. Plastyczne własności światła pozwalają również zmienić proporcje małego wnętrza. By wybrać odpowiednie lampy do salonu, musisz poznać parę zasad. Oświetlenie udoskonali ukształtowanie małego salonu i wprowadzi do niego przyjemny nastrój. Ilość, wzornictwo i rozmieszczenie lamp do salonu zależy przede wszystkim od jego rozmiarów oraz aranżacji.

Lampa stojąca do czytania

Autor: Maxlight
Źródło: Maxlight

Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych pozwoli optycznie powiększyć mały pokój dzienny, nowoczesne lampy podłogowe naświetlą wybrane lokalizacje i zamaskują niechciane wady. Nieduży salon będzie wydawać się większym, kiedy skierujemy światło na sufit albo też na poszczególne fragmenty dekoracyjne. Zarówno wbudowane w sufit, jak także zawieszane oprawy sufitowe o ostrym świetle sprawią, iż salon będzie wydawał się wyższy. Optyczne wydłużenie pomieszczenia umożliwiają właściwie oświetlone wertykalne podziały ściany w formie kolumn. Aby poszerzyć salon, starczy wycelować żywe światło na jego dłuższe ściany. Świetnie nadadzą się do tego celu plafony – .

Świetnym rozwiązaniem do małych salonów jest także umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach bądź podświetlenie obrazów oraz półek. Z kolei decydując się na lampy (zobacz kinkiety ceramiczne) z przeźroczystego szkła, unikniemy przytłaczającego i niekorzystnego dla małych salonów wrażenia ciężkości.

lampa stojąca

Autor: Christine Warner Hawks
Źródło: http://www.flickr.com

Wpływ na to, jak odbieramy przestrzeń wnętrza, mają dodatkowo odcienie dominujące w aranżacji pomieszczeń. Jeżeli pragniemy, by salon wydawał się większy, musimy zdecydować się na jasne barwy oraz zastosować gładkie oraz błyszczące faktury, które odbijają błysk lamp. Pokój dzienny utrzymany w pogodnych kolorach nie wymaga ostrego oświetlenia, dzięki czemu można zastosować rozwiązania spełniające przede wszystkim rolę ozdobną. Na odwrót jest w przypadku ciemnych i matowych barw oraz ozdób wykonanych z drewna oraz kamienia. Podobne odcienie i materiały pochłaniają światło, co wiąże się z koniecznością zastosowania światła o znacznym natężeniu. Ciepłe światło zwyczajnych żarówek również rozświetli salon. Jeżeli jednak pragniesz uzyskać przeciwny rezultat, warto wprowadzić do pomieszczenia zimne refleksy, jakie emitują świetlówki. Oświetlenie należy zaplanować już na startowym etapie wykańczania wnętrz.

admin