Last modified date

Okna są bardzo ważnym elementem naszych wnętrz. Ich podstawową funkcją jest oświetlanie pomieszczeń mieszkalnych, czy też biurowych. Tymczasem okna mogą też świetnie pełnić funkcje ozdobne w naszych domach. Jest wiele metod na upiększenie okna. Mamy w obecnych czasach więcej opcji niż tylko firany i zasłony. W sklepach mamy też do wyboru sporą ilość rozmaitych typów żaluzji poziomych i pionowych, rolet rzymskich jak i klasycznych wykonanych z różnego typu materiałów.

żaluzje

Autor: Coulisse
Źródło: Coulisse
Jeżeli idzie o żaluzje, są one stworzone z cienkich paseczków zwanych lamelami. Zaletą żaluzji jest to, że możemy ustawiać lamele pod różnymi kątami i tym sposobem dopasowywać dopływ światła do pomieszczenia. Tak więc można kupić żaluzje wykonane z aluminium, który to materiał tkanina na rolety najakuratniej chroni okno przed nagrzewaniem, jednak wnętrze osłonięte tym sposobem może sprawiać wrażenie zimnego. Jeżeli natomiast chcemy nasze wnętrze uczynić przytulniejszym, pomyślmy nad zakupem żaluzji wyprodukowanych z drewna.

Także rolety da się kupić wykonane z drewna lub nawet z bambusa. Niezwykle ozdobnie prezentują się rolety tak zwane rzymskie. Musimy jednak pomnieć o tym, iż po podniesieniu zasłaniają one cokolwiek górnej części okna, wobec tego zasłaniają też nieco światła. Ponadto roletami nie zaciemnimy naszego okna w pełni. Za to wybór deseni jeżeli chodzi o rolety mamy niesamowity! Zaczynając od gładkich, przez kwieciste.

Szyte są one z tkanin bardziej lub mniej przepuszczających światło dzienne, lub też z

żaluzje

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

materiałów przezroczystych, takich jak tiul czy woal. Te osoby które wybiorą bardziej tradycyjne firanki, również nie maja powodu by się uskarżać. I tu także wybór mamy przeogromny. To, na jakiego rodzaju aranżację okna postawimy, powinno zależeć przede wszystkim od tego, w jakim kierunku jest urządzony nasz dom. Jeżeli jest to kierunek loft, czyli proste, surowe, przestrzenne wnętrza, wtenczas śmiało możemy zawiesić żaluzje z aluminium lub vertical’e z jasnych tkanin, które świetnie dopełnią tenże wystrój.

Natomiast mieszkanie jest umeblowane w kierunku angielskim, który charakteryzuje się ciepłem wnętrz, sugeruję zrezygnować z żaluzji czy rolet na rzecz klasycznych firan i zazdrostek, mocno marszczonych, w jasnych odcieniach, koniecznie z kwiecistym motywem.

admin