Jak można samodzielnie wydać swoją książkę?

Last modified date

Wiele osób pisze do szuflady, a ich pomysły, nawet gdy są niezmiernie interesujące, nie ujrzą nigdy światła dziennego. Rynek wydawniczy w Polsce jest dość wymagający i coraz rzadziej wydawane są książki nowych pisarzy, gdyż dla wydawnictwa jest to duże ryzyko. Popularni oraz cenieni pisarze z reguły przyciągają grono swoich wiernych wielbicieli – w przypadku debiutantów nie ma takiej możliwości. W dodatku, jeśli ma się na uwadze fakt, że w Polsce cały czas obserwuje się bardzo istotny spadek czytelnictwa (coraz mniej osób kupuje książki, jako że są one zbyt kosztowne na kieszeń przeciętnego Kowalskiego), sytuacja wydawnicza staje się naprawdę bardzo problematyczna.

książki

Autor: Kai Hendry
Źródło: http://www.flickr.com

Nie należy się w związku z tym dziwić, że coraz więcej wydawnictw nie decyduje się na wypuszczanie na rynek książek nieznanych autorów. Czy w takim razie są oni skazani na stałe pisanie do szuflady? Jeśli ma się pewność, że napisana książka jest faktycznie bardzo dobra oraz ma możliwość spodobać szerszej publiczności, można zdecydować się na jej samodzielne wydanie. Coraz więcej wydawnictw proponuje podobne rozwiązanie. Na czym ono polega?

Autor książki ze swojej kieszeni finansuje jakiekolwiek koszty, które są związane z wypuszczeniem jej na rynek. Przygotowywany jest kosztorys wydawniczy, jaki jest zależny od tego, jak gruba jest książka, w ilu egzemplarzach ma zostać wypuszczona, na którym papierze i jaka ma być jej okładka.

Zaintrygował Cię ów wpis? To świetnie! Następne równie atrakcyjne treści znajdziesz pod tym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (www.czaniecki.pl/).

Dodatkowo, trzeba zaznaczyć również koszty związane z wykonaniem projektu okładki (bardzo pomocna strona, dobrze zajrzeć na libron.pl). Naturalnie, docelowo jest to dość duża suma, aczkolwiek gdy książka rzeczywiście zdoła zawojować rynek, wówczas można również osiągnąć zyski, a co za tym idzie, wyrobić sobie też stosowną pozycję, dzięki czemu w przyszłości wydawnictwa będą dużo chętniej wydawały dzieła danego autora.

książki

Autor: Tyler Merbler
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba na dodatek szczegółowo zapoznać się z ofertami określonych wydawnictw, gdyż może się okazać, że kosztorysy się różnią. Wówczas łatwiej jest wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie. Jeżeli autor nie może sobie pozwolić na duży wydatek, warto spróbować wydać książkę w mniejszym nakładzie. Naprawdę pomocnym rozwiązaniem jest również możliwość opracowania e – booka, czyli książki w postaci elektronicznej, której koszt jest mniejszy, ponieważ nie ma kosztów skorelowanych z koniecznością wydruku.

admin