Jak efektownie zaprojektować własny balkon?

Last modified date

Balkon często jest namiastką ogrodu. Jest on także naszym małym ogródkiem – panie domu często tą małą na świeżym powietrzu ozdabiają kwiatami. Balkon stanowi najczęściej kilka metrów kwadratowych które mają kształt długiego prostokąta. Wyłożony jest terakotą. Warto na nim postawić mały stoliczek z krzesłami, może być wtedy dobrym miejscem do picia chłodnych napojów, przeglądania prasy lub czytania książek.

balkon

Autor: genevieveromier
Źródło: http://www.flickr.com
Planując takie miejsce pamiętać należy o tym, by meble balkonowe były z tworzywa, które łatwo oczyścić w razie zalania wodą czy większych zabrudzeń.

kwiaty na balkonie

Autor: Jean-François Gornet
Źródło: http://www.flickr.com

Jak zagospodarować z resztą przestrzeni? Polecamy zagospodarować na mały doniczkowy ogródek. Cudne barwne kwiaty nie tylko będą cieszyły nasze oko, ale także zapewnią nam odpowiednią ilość tlenu dostarczanego do domu. Oprócz doniczkowych kwiatów możemy zainwestować w drobne drzewka w doniczkach. Optymalnie sprawdzą się tu małe tuje, czy wierzba japońska.

Sklepy z dodatkami czy materiałami wykończeniowymi oferują nam dużo różnych stojaków, donic, skrzynek czy koszy, w których ustawimy donice z kwiatami. Również znajdziemy cały arsenał haków, którymi przymocujemy donice do balustrady. W ten sposób możemy stworzyć mały ogródek.

Na poręczach idealnie pasuje zawiesić kwiaty wiszące – najczęściej spotkane są tu bordowe lub białe pelargonie i różnokolorowe petunie. Możemy je hodować w podłużnych skrzynkach, które później włożymy w ozdobne ceramiczne donice, bądź przytwierdzimy bezpośrednio na hakach. Pomysłów na urządzenie balkonu jest dużo.

Jeśli preferujesz kwiaty stojące polecamy szczególnie rośliny jednoroczne. Wysiejesz je w podłużnych skrzynkach szerokich i płaskich donicach, i choć już same w sobie będą bardzo ładne, polecamy przyozdobić je kilkoma wstążkami. Jeden z rogów balkonu polecamy ustawić piętrowy stojak na doniczki, na którym umieścimy kolorowe donice z różnobarwnymi kwiatami. Będą stanowiły z pewnością miły widok dla naszych oczu i sprowokują ukłucie zazdrości w sercu sąsiadki.

admin