Jak dopasować odpowiednie oświetlenie do mieszkanka

Last modified date

Rozwój nowoczesnych technik oświetleniowych stworzyły efektowne możliwości budowania architektury wnętrza światłem. Schematyczny punkt oświetleniowy w centralnej części sufitu, powoli odchodzi do historii.

lampa pokojowa

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Sposób światła jest obecnie ściśle związany z funkcją pomieszczenia, dostosowany do realizowanych w nim działań, a dodatkowo do nastroju. Inne światło towarzyszy nam w czasie konsumowania posiłków, inne w czasie przeprowadzania prac domowych, a jeszcze inne w trakcie oglądania telewizji.

Duża swoboda w aranżacji oraz doborze materiału kloszy które mają w ofercie dzisiejsze sklepy z lampami np , zaczynając od tęczowego szkła, przez metal aż po elementy gipsowe sprawiła, że nowoczesne lampy przyjmują niespodziewane formy. Mogą być naściennymi kompozycjami, składnikami decydującymi o panującym w pomieszczeniu klimacie. Lampki o nowoczesnym wyglądzie, czasem dość powściągliwe w formie, dają wrażenie ciepła a także prywatności. Co więcej, sprawdzą się zarówno w mieszkaniach współczesnych, jak i w stylowych wnętrzach.

Światło możemy dziś odnaleźć na wszystkich poziomach pomieszczenia, to znaczy w suficie, na przeróżnych wysokościach ścian, a dodatkowo jako oświetlenie nocne – przy stopniach schodków lub też umiejscowione w podłodze. Dzięki kompleksowym systemom oświetlania szaf jak też szafek kuchennych oświetlenie dochodzi do najciemniejszych zakamarków pomieszczenia.

lampka

Autor: Casey Hugelfink
Źródło: http://www.flickr.com
Światło może modelować fragmenty architektoniczne pomieszczenia, nadawać meblom i roślinności całkiem nowy wyraz, kreować niepowtarzalny klimat. Niezwykle ważne jest światło w pomieszczeniach kuchni, w których wykorzystujemy ostre narzędzia i w których szczególnie ważna jest higiena. Nowoczesne oświetlenie kuchni – patrz to spora ilość punktów oświetleniowych usytuowanych powyżej blatów roboczych. W jadalni natomiast istotne będzie światło ponad stołem. Światło to winno padać na płaszczyznę stołu oświetlając ją równomiernie. Twarze winny jednak pozostać w leciutkim półcieniu, z tej przyczyny dobrze sprawdzą się tu lampy zwisające, przy obszernych stołach mające parę źródeł światła. Abażur w jadalni winien być długi, półprzezroczysty, powieszony ok. 60 centymetrów ponad płaszczyzną stołu, jednak w taki sposób, by źródła światła nie oślepiały siedzących przy stole gości.

admin