Innowacyjne metody dekoracji różnych przedmiotów czyli kilka podstawowych informacji na temat hydrografiki

Last modified date

Technik i metod na ozdobienie różnych przedmiotów jest wiele, najpopularniejsze jest tradycyjne malowanie. Przy odpowiednim wybraniu farb i manualnym umiejętnościom wykonującej to osoby da się uzyskać naprawdę interesujące efekty, jednak potrzeba do tego wiele doświadczenia i umiejętności.

paleta barw

Autor: Sigma Coatings
Źródło: www.sigmacoatings.com.pl
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się hydrografika, która daje niezwykle ciekawe efekty wizualne. W praktyce hydrografika polega na tym, że ozdabiany przedmiot zanurza się w ciepłej wodzie, na jej powierzchni kładzie się specjalną folię, która w dalszej kolejności jest przyklejana w czasie wyciągania przedmiotu. Przez to że na folii można wydrukować praktycznie wszystko, co się zapragnie, to i możliwości dekorowania przy pomocy tej techniki są nieograniczone. W zasadzie największym ograniczeniem będzie tu fantazja osoby która się będzie zajmować dekorowaniem, bo możliwości techniczne mogą na dużo pozwolić. Rzecz jasna z powodu tego, że części trzeba zanurzyć w wodzie, to nie wszystko nadaje się do używania w takiej metodzie, ale najczęściej dekorowane elementy wyposażenia samochodów i motocykli bardzo dobrze się sprawdzają.

Hydrografika na pierwszy rzut oka nie jest skomplikowanym procesem, lecz wymaga pewnego doświadczenia i wyposażenia, gdyż musi być wykonywana w dość dokładnie wyznaczonych warunkach. Podstawą jest odpowiednia wanna, w jakiej zanurza się cały dekorowany element.

Wanna powinna posiadać swoje ogrzewanie, żeby można było utrzymać w niej stałą wysokość temperatury, a dodatkowo filtry które pozwolą na czyszczenie (Polecam czyszczenie hal produkcyjnych wrocław) bez konieczności opróżniania całości. Wzory drukuje się na dedykowanych foliach, jakie układa się na powierzchni wodny w wannie, po użyciu specjalnego aktywatora folie stają się płynne i dzięki temu podczas wyciągania elementu przyklejają się do niego. Po wysuszeniu wzoru należy go jeszcze odpowiednio zabezpieczyć przed możliwością uszkodzeń, przeważnie robi się to za pomocą lakieru bezbarwnego. Sprzęt do hydrografiki nie jest kosztowny, więc jeżeli ktoś chciałby się w to pobawić, to nie ma żadnych problemów, wystarczy że zakupi wszystko co jest niezbędne i znajdzie jakieś dobre szkolenia z hydrografiki, na których zdobędzie odpowiednią wiedzę.

admin