Last modified date

Szczęściarze mający własny dom i także będący właścicielami sporego księgozbioru, mogą pozwolić sobie komfort posiadania domowej biblioteczki. Jest to osobne pomieszczenie wypełnione tomami. Gabinet ten może także stanowić domowe biuro – miejsce do aktywności zawodowej z biurkiem i laptopem.

biblioteczka w domu

Autor: Seward Construction CO
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbędnymi meblami w tym gabinecie będą półki na książki. Mamy tu sporą dowolność w wyborze – praktycznym rozwiązaniem stanowią regały stojące. Mądrym pomysłem jest tu sprawienie przeszklonych gablot na książki – unikniemy mocnego kurzenia się naszej kolekcji. Musowo powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy szafki posiadają regulację wysokości – książki bywają różne, od dużych, albumowych formatów po tomiki wręcz kieszonkowe. Kolejna opcja do wyboru to półki wiszące – trzeba jednak tu pamiętać, że książki są dość ciężkie, i musimy wybrać modele które taki duży ciężar zniosą, nie zapominając już o mocnym przymocowaniu do ściany. Należy pomyśleć także nad rozmieszczeniem regałów – czy będą stały jedynie pod ścianą, czy może także zajmą część pokoju, tworząc osobny mniejszy korytarzyk. Tak mało i biblioteka w domu jest gotowa.

biblioteka w domu

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

W rogu pokoju polecamy ustawić narożne biurko z komfortowym krzesłem, jest stanowiło miejsce pracy mieszkańców domu. Najlepiej je dobrać kolorystycznie i stylistycznie do regałów książkowych. Ponadto możemy zadbać o wygodne siedzisko, przy którym postawimy niewielki stolik kawowy i wysoka, stojąca lampa. Stanie się bardzo dobre miejsce do czytania i relaksu. Przyda się również niewielki radioodbiornik bądź odtwarzacz muzyki.

Gdy dysponujemy sporym księgozbiorem, ale nie posiadamy możliwości zagospodarowania nań osobnego pomieszczenia możemy zadbać, by w każdym z pokoi były półki na książki – oryginalnym rozwiązaniem są regały o podwójnej głębokości – otrzymamy wtedy dodatkową przestrzeń na albumy, które można ustawić w dwóch rzędach.

admin