Last modified date

Okno to abrdzo ważny element większej części pomieszczeń, szczególnie tych, które są zamieszkiwane przez ludzi. W zasadzie dość rzadko spotyka się pomieszczenia całkowicie pozbawione okien, gdzie ludzie na co dzień przebywają.

zasłony

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl
Dopływ dziennego światła i promieni słonecznych jest bardzo istotny dla zdrowia człowieka i jego kondycji. Ogromnie istotną funkcję posiada także dopływ świeżego powietrza i opcja wietrzenia wnętrz, jaką stwarzają okna. Poza tym są one także świetnym polem do popisu w kwestii rozmaitych dekoracji.

Wynika to między innymi z potrzeby zasłaniania otworów okiennych, by osoby pożądane nie zaglądały do środka. Zasłania się je więc z wykorzystaniem ozdobnych materiałów lub na dużo innych sposobów. Znaczenie ma też sam wygląd okna, to, czy jest zadbane. Przykładowo typowe drewniane okna pasują do większości domów, z kolei okna (dowiedz się więcej o okna dolny śląsk: https://oknar-internorm.pl/) z tworzywa sztucznego słabo się komponują w wielu wnętrzach.

Zasłony i rolety

Osłanianie okien przed dopływem zbyt dużej ilości słońca od dawnych lat zyskało status sztuki. Można tego dokonać w sposób bardzo estetyczny i nietypowy. Robi się to za pomocą specjalnie dopasowanych elementów w postaci rolet i zasłon. Obecnie oferta takich wyrobów jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór ten dotyczy tak materiałów, z których uszyte są zasłony, jak i ich odcieni i wzorów.

Podobnie jest w przypadku rolet, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach takich jak przykładowo sypialnia. Rolety z nadrukiem , który bywa przykuwający uwagę i wielobarwny, będą idealne do pokoju dziecięcego (fotorolety dla dzieci).

Firanki

Zasadniczym sposobem zasłaniania okien, znanym już od wielu wieków, jest używanie firanek. W bardzo dużej części polskich domów nadal wykorzystuje się białe. Aktualnie jednak coraz chętniej się od nich odchodzi na korzyść tych bardziej nowoczesnych. Są one wykonywane z innych niż kiedyś materiałów, które są przykładowo bardziej odporne na zabrudzenia.

Oprócz tego firanki nie muszą być wcale białe, na dzień dzisiejszy pojawiają się w rozmaitych odcieniach, czasami również ciemnych. Wszystko uzależnione jest od charakteru pomieszczenia oraz gustu mieszkańców danego domu.

admin