Czy łatwo mieć własną winnicę? Jak to jesteśmy w stanie zrobić? Czy to właściwie realne?

Last modified date

Pamiętamy to wszyscy, iż jeszcze pewien czas temu polskie wino kojarzyło się niezbyt dobrze. Bardziej to były skojarzenia najtańszego wina niż lepszego trunku. Na szczęście aktualnie jest diametralnie odmiennie, a winiarstwo w naszym kraju przeżywa prawdziwie drugą młodość. Wiele osób myśli nad otworzeniem własnej winnicy. Czy warto i czy to właściwie realne?

Winiarnia winnica
Największa liczba winnic w naszym kraju powstaje na południu Polski. Zwłaszcza są to województwa tj. małopolskie, podkarpackie oraz lubuskie. W niektórych z nich tradycja winiarstwa sięga dawnych czasów. Nie oznacza to jednakowoż, iż nie ma winnic w pozostałych częściach Polski. Przykładem winiarnia Wrocław. Uprawa winorośli odnosi się do specjalnych warunków, właściwego nasłonecznienia. Stąd także, niezwykle istotną kwestią przy zakładaniu winnicy jest odpowiednia działka. Najbardziej właściwą lokalizacją jest ziemia lekko pochylona w kierunku południowym, jaka jest położona nie wyżej niż 350 metrów n.p.m.

Najkorzystniej jak tego rodzaju działka jest jednocześnie osłonięta od zachodu, ponieważ jest wtedy bardziej odpowiednio chroniona przed wiatrem i burzami. Najbardziej właściwa gleba jest gliniasta, z pewnością faktycznie nie powinniśmy zakładać winnicy na terenach podmokłych. Glebę pod winnicę należy bardzo właściwie przygotować. Ziemia tak więc musi być nawożona wapnem a także obornikiem. Winorośl lubi glebę bogatą w azot.

Ażeby nie popełniać zbyt kosztownych błędów najkorzystniej w kwestii zakładania winnicy zgłosić się do doenologa. Możemy również zapytać się o radę właścicieli już funkcjonujących winnic.

Zaintrygował Cię omawiany tekst? Jeżeli tak, to bez wahania przeczytaj także to uzupełniające info (http://www.sweet-home.pl/). Zwyczajnie kliknij ten link a na pewno się nie zawiedziesz!

Dzięki radom specjalistów możemy uniknąć określonych początkowych błędów, a dodatkowo powiększyć szansę, że nasze wino będzie rzeczywiście bardzo dobrym trunkiem.

Niezwykle ważną czynnością jest dobór odpowiednich sadzonek i odmian winogronu. W naszym klimacie na pewno najlepiej pasują odmiany odporne na chłód, jak Bianca czy Seyval Blanc. Są odporne na różnorodne, czasami bardzo złe warunki atmosferyczne. Pamiętając o tego rodzaju podstawach można być pewnym, że nasza inicjatywa może rzeczywiście się udać, nasze wino będzie pyszne, a klienci będą polecać naszą markę jako rzeczywiście godną polecenia.

admin