Co takiego powinniśmy wiedzieć odnośnie żarówek led, a także czy opłaca się zamienić standardowe żarówki na takie światło?

Last modified date

Zaledwie parę lat wstecz światło led kosztowało bardzo dużo i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Obecnie sytuacja jednak zmieniła się i przybrała nieoczekiwany obrót a tradycyjne żarówki skutecznie tracą na popularności. Co prawda znacznie do tego przyłożyła rękę Unia Europejska i jej zaostrzone normy, dotyczące mocy żarówek.

Taśma led

Autor: Martin Ilich
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie żarówki led kupić?
Wielu z użytkowników zmuszonych zostało do zrezygnowania z często używanych w naszym kraju „setek”, przez, co wielu z nas zdecydowało się na nowe rozwiązania. A takim niewątpliwe są żarówki led, jak i taśma led smd 3528. Czy warto jednak zamienić tradycyjne żarówki na współczesne ledy? A może to tylko trend, który równie szybko, jak się pojawił przeminie?

Jakie są główne zalety posiadania oświetlenia led?
Do najważniejszych zalet wspomnianego światła bez wątpienia należy zaliczyć ich ekonomiczność i trwałość. Nowoczesne ledy potrzebują wybitnie mało energii, dzięki czemu zapewniają o wiele mniejsze rachunki, poza tym ich wymiana będzie bardzo rzadka. Trzeba także dodać, że ich sprawność, tzn. ilość dostarczanej energii zamienionej w światło dziennie będzie na poziomie 80 – 95%. Standardowe świetlówki mają znacznie gorszy wynik, klarujący się na poziomie między 5 – 10 %. Kolejną zaletą żarówki led jest możliwość wybrania kierunku światła, jesteśmy w stanie zogniskować promień światła bez potrzeby użycia reflektorów.

Estetyczne taśmy led
Jakie są podstawowe obawy dotyczące światła led?
Oprócz licznych plusów, z jakich wymieniliśmy zaledwie kilka, warto także wspomnieć o minusach w stosowaniu takiego światła. Największą wadą wydaje się stosunkowo wysoka cena, która jednak zwraca się po pewnym czasie, ponieważ raz zakupiona żarówka będzie służyła nam bardzo długo i przy tym okazuje się wybitnie oszczędna.

Kolejnym minusem będzie to, że diody wyświetlają więcej niebieskiego światła aniżeli standardowe świetlówki, przez co czasami możemy odnieść wrażenie, że pewne przedmioty są zrobione jakby z innych materiałów niż w rzeczywistości. Jak wszystko na świecie, tak samo diody led, posiadają także wady, jak i zalety. Aczkolwiek te drugie zdają się być o wiele istotniejsze i bardziej atrakcyjne niż potencjalne utrudnienia.

Masz chęć zobaczyć opisywany temat z innej perspektywy? Jeżeli tak, to najlepszym sposobem jest kliknięcie tego linku. Tam zweryfikuj szczegóły .

Więcej tutaj

admin