Last modified date

To, jak nasze mieszkanie będzie oświetlone, zależy od rodzaju oraz koloru lamp oraz od miejsca w którym się znajdują. Światło bywa jak strój – jeśli jest fatalnie zaprojektowane, nie eksponuje piękna wnętrza, a jedynie jego mankamenty. Każde wnętrze wymaga z tego powodu innego potraktowania.

oświetlenie

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej kłopotliwy bywa salon. W tym pomieszczeniu toczy się życie rodzinne, odpoczywamy, zapraszamy znajomych. Pokój ten wymaga specjalnej troski, toteż potrzebować będziemy wielu lamp (kinkiet łazienkowy nad lustro). Dobrze sprawdzą się kinkiety (polecamy oświetlenie łazienkowe nad lustro) – po jednym z każdej strony kominka lub okna. Stojące lampy niech cieszą nasze oko przy fotelu, w którym lubimy się relaksować. Jeśli pokój dzienny jest duży i dodatkowo połączyliśmy go z kuchnią – światło wyznaczy nam strefę do pogawędek oraz relaksu. Powinniśmy również zamiast tradycyjnego włącznika zamontować ściemniacze (przeczytaj więcej). Obecnie, aby stworzyć nastrój w salonie, nie musimy się ruszać z fotela, gdyż wystarczy, iż zamontujemy owe urządzenie, którym jesteśmy w stanie sterować zdalnie za pomocą pilota tudzież ściennego nadajnika.
Ściemniacze, a w zasadzie regulowane transformatory mają wpływ nie tylko na tworzenie nastroju, ale przede wszystkim na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Lampy

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Elektronika zapewnia nam również inne rozwiązania, pomocne w codziennym życiu. Każdy z nas zna zasadę działania popularnego włącznika światła. Wchodzimy do piwnicy-załączamy, wychodzimy-wyłączamy. Jednak co zrobić gdy mamy zamiar załączać i wyłączać oświetlenie z dwóch różnych miejsc? Wtedy z pomocą nadchodzi wyłącznik krzyżowy, dzięki któremu udając się do górnej sypialni możemy zaświecić światło „na dole”, a wyłączyć w holu – na piętrze. A jeśli o sypialni mowa…
W tym pomieszczeniu oczekujemy relaksu i spokoju, z tego względu idealne będzie światło przytłumione. Idealne będzie światło subtelne i ciepłe, w kolorze bursztynu. Kinkiety wprowadzą intymną atmosferę, zaś lampki na szafkach nocnych umożliwią nocne czytanie. Strzeżmy się raczej raczej oświetlenia centralnego na suficie. Sypialnia dobrze gdy jest nastrojowa, toteż w tym pomieszczeniu także niezbędne okażą się ściemniacze.

admin