Last modified date

To, jak nasze mieszkanie będzie oświetlone, zależy od rodzaju oraz koloru lamp oraz od miejsca w którym się znajdują. Światło bywa jak strój – jeśli jest fatalnie zaprojektowane, nie eksponuje piękna wnętrza, a jedynie jego mankamenty. Każde wnętrze wymaga z tego powodu innego potraktowania.

oświetlenie

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej kłopotliwy bywa salon. W tym pomieszczeniu toczy się życie rodzinne, odpoczywamy, zapraszamy znajomych. Pokój ten wymaga specjalnej troski, toteż potrzebować będziemy wielu lamp. Dobrze sprawdzą się kinkiety (polecamy oświetlenie łazienkowe nad lustro) – po jednym z każdej strony kominka lub okna. Stojące lampy niech cieszą nasze oko przy fotelu, w którym lubimy się relaksować. Jeśli pokój dzienny jest duży i dodatkowo połączyliśmy go z kuchnią – światło wyznaczy nam strefę do pogawędek oraz relaksu. Powinniśmy również zamiast tradycyjnego włącznika zamontować ściemniacze (przeczytaj więcej). Obecnie, aby stworzyć nastrój w salonie, nie musimy się ruszać z fotela, gdyż wystarczy, iż zamontujemy owe urządzenie, którym jesteśmy w stanie sterować zdalnie za pomocą pilota tudzież ściennego nadajnika.
Ściemniacze, a w zasadzie regulowane transformatory mają wpływ nie tylko na tworzenie nastroju, ale przede wszystkim na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Lampy

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Elektronika zapewnia nam również inne rozwiązania, pomocne w codziennym życiu. Każdy z nas zna zasadę działania popularnego włącznika światła. Wchodzimy do piwnicy-załączamy, wychodzimy-wyłączamy. Jednak co zrobić gdy mamy zamiar załączać i wyłączać oświetlenie z dwóch różnych miejsc? Wtedy z pomocą nadchodzi wyłącznik krzyżowy, dzięki któremu udając się do górnej sypialni możemy zaświecić światło „na dole”, a wyłączyć w holu – na piętrze. A jeśli o sypialni mowa…
W tym pomieszczeniu oczekujemy relaksu i spokoju, z tego względu idealne będzie światło przytłumione. Idealne będzie światło subtelne i ciepłe, w kolorze bursztynu. Kinkiety wprowadzą intymną atmosferę, zaś lampki na szafkach nocnych umożliwią nocne czytanie. Strzeżmy się raczej raczej oświetlenia centralnego na suficie. Sypialnia dobrze gdy jest nastrojowa, toteż w tym pomieszczeniu także niezbędne okażą się ściemniacze.

admin