Adaptacja stodoły – czy jest to dobry pomysł?

Last modified date

Gdy kupimy działkę budowlaną, na której stoi stara stodoła, nie musimy nad jej rozbiórką . Wystarczy odrobina fantazji i dobry projektant – można ją przekształcić na przytulny domek mieszkalny bądź letniskowy. Kiedy załatwimy już wymagane formalności, powinniśmy zastanowić się nad zagospodarowaniem pomieszczeń.

stodoła do aranżacji

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od przestrzeni stajni powinniśmy przemyśleć, czy będzie to dom jednopiętrowy np. z zaplanowanym piętrem, czy jednopoziomowy, gdzie pozostawimy otwartą przestrzeń po samo sklepienie, wykonując ew. dwie – trzy antresole. Znajdziemy w ten sposób osobne miejsce na np. biblioteczkę, czy oddzielimy na parterze przestrzeń, w której znajdzie się nasza sypialnia, pokój dla dziecka czy łazienka. Pozostałą przestrzeni polecamy zaplanować jako olbrzymi hall, gdzie zaplanujemy miejsce na aneks kuchenny czy salon.

stodoła przeznaczona do adaptacji

Autor: Kool Cats Photography over 4 Million Views
Źródło: http://www.flickr.com

W jakimkolorystyce zaprojektować wnętrza? W jaki sposób dobrać szczegóły? Moim zdaniem należy przede wszystkim czerpać z przeszłości domu . To stodoła do adaptacji – zatem znajdźmy niesztampowe, projektowane na stare skrzynki do przechowywania różnych przedmiotów np. ciuchów. Ściany pomalujmy w kolory niebiesko-białe, albo wykończmy drzewem. Stare homonto, albo koło od wozu można wykorzystać jako żyrandol. W sklepach wynajdziemy sporo mebli które wyglądają jakby były z innej epoki.

Prawdziwych leciwych rzeczy możemy poszukać na targu ze starociami, w w stoiskach przy skansenach. Warto także mocniej przypatrzeć się przedmiotom ze stodoły przed jej remontem – zapewne odnajdziemy w niej przedmiotów, które po wyczyszczeniu i pomalowaniu lakierem dostaną kolejne życie? Przeszkodę stanowi tylko zawartość naszego portfela… i fantazja!

admin