akerscandlecottage.com

Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie w swoim domu, żeby dobrze mogło spełniać swoją rolę

Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie w swoim domu, żeby dobrze mogło spełniać swoją rolę

Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie w swoim domu, żeby dobrze mogło spełniać swoją rolę

Oświetlenie w naszym domach spełnia różne zadania, dlatego też bardzo ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie. Podstawowym zadaniem, jakie pełnią lampy, jest zapewnienie światła w taki sposób, żeby dało się w normalny sposób funkcjonować.

Lampy

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną funkcją, dla większości nie mniej ważną, jest funkcja dekoracyjna. I mowa jest tu zarówno o samym świetle, które elegancko może wyeksponować wiele elementów wyposażenia albo zapewnić odpowiedni nastrój, ale także o lampach, które odpowiednio dobrane stanowiły będą jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pomieszczeń. Tu ważne jest dopasowanie lampy do charakteru i stylu danych pomieszczeń, z tego też powodu lampy powinno się kupować dopiero po ustaleniu, jaki styl dane pomieszczenie będzie posiadać. Jeżeli ktoś będzie miał w pokoju stare, zdobione meble, to z pewnością nie będą tam pasować nowoczesne lampy z kryształami, za to do stali i szkła nadawać się nie będą drewniane, bogato zdobione lampy salonowe . Szczęśliwie wybór różnych lamp w sklepach jest tak duży, że każdy bez żadnego problemu coś odpowiedniego dla siebie znajdzie.

Oświetlenie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Biorąc się za projektowanie oświetlenia trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Tak naprawdę każde pomieszczenie ma inny charakter i będzie też potrzebować odmiennych lamp. W większych salonach bardzo dobrze sprawdzają się duże lampy, umieszczone centralnie. Zapewnić one muszą wystarczającą ilość światła aby oświetlić całe pomieszczenie, z tego też powodu często mogą one mieć parę żarówek i system kontroli ich włączania. Niektórzy właściciele mieszkań łączą rolę oświetlenia z zagwarantowaniem należytego przepływu powietrza, i kupują żyrandole z wentylatorem . http://www.lampydodomu.pl/1358-wentylatory http://www.lampydodomu.pl/1280-lampy-do-salonu

Dobrze dopasowane do stylistyki wnętrza nie tylko będą elementem dekoracyjnym, ale także zapewnią właściwy obieg powietrza. W łazience powinny się znajdować dwa źródła światła, jedno na górze oświetlające całe pomieszczenie, a drugie koło lustra. Podobnie może być w kuchni, gdzie dodatkowa lampka bardzo przydaje się przy blacie roboczym, precyzyjnie oświetlając miejsce gdzie przyrządza się posiłki.